SPARTA Miejska Górka - strona oficjalna

Strona klubowa

Zegar

Odtwarzacz

Logowanie

Statystyki drużyny

Sport.pl

Administrator strony

Hannibal

 

O KLUBIE - KONTAKT

 

KLUB SPORTOWY SPARTA MIEJSKA GÓRKA

 

Rok założenia: 1923

Barwy: niebiesko-białe

Adres: Sportowa 9, 63-910 Miejska Górka

telefon/fax: (65) 547-44-64,  605 542 408   

Adres e-mail: ks-sparta@wp.pl

www: spartamg.futbolowo.pl

Stadion: pojemność - 800 miejsc (313 siedzących), boisko 105 m x 68 m

Prezes: Bartosz Kaczmarek

Trenerzy: Mariusz Frąckowiak, Tadeusz Stróżyk, Bartosz Kaczmarek, Piotr Staniszewski, Adam Waresiak

 

Krótka historia powstania i działalności klubu.

 

            Klub Sparta powstał w 1923 r. Jest to typowo piłkarski klub. Od samego początku jego działania postawiono na młodzież. Długoletnim jego prezesem był Jan Grabowski. Od 28 lat klubowi prezesuje  Tadeusz Błochowiak, człowiek pełen pomysłów, aktywności fizycznej i sportowej. Właśnie praca z młodzieżą jest jego mottem przewodnim. Klub uczy dzieci, młodzież aktywności i wytrwałości w pokonywaniu barier i własnych słabości, uczy współdziałania w dążeniu do celu, solidarnej tolerancji, wzajemnego szacunku, walki fair play. Dwa sezony z rzędu zespół IV ligowy otrzymał Puchar Fair Play – uczestniczacy w rozgrywkach WZPN Poznań.Te wartości są uniwersalne. Przyswajanie ich sobie jest najlepszym sposobem przygotowania się do dorosłego życia, do budowania swej pozycji w społeczeństwie. Jako zarząd dokładamy wszelkich starań, aby młodzież miała odpowiednie warunki do aktywności ruchowej, aby stadion w Miejskiej Górce był bardziej atrakcyjny niż ulica z jej patologiami.

Na naszym stadionie odbywają się zgrupowania kadr OZPN i WZPN w piłce nożnej dziewcząt i chłopców, turnieje LZS – ów, okręgowe turnieje OZPN Leszno: Wielgusa, Michałowicza czy Górskiego. Powiatowe i wojewódzkie turnieje szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Gościmy na naszych obiektach sportowców z Holandii, Niemiec, USA. Jesteśmy organizatorami takich imprez jak: wystawy i premiowanie koni, zawody strażackie, festyny. Staramy się ściągać na nasze obiekty sportowe utytułowane drużyny I ligowe:  I zespół Lecha Poznań, I zespół Amiki Wronki. Jako klub posiadamy osobowość prawną, jesteśmy zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym w Poznaniu i obecnie przygotowujemy dokumenty w celu uzyskania tytułu organizacji pożytku publicznego. Zarząd i działacze pracują na zasadzie wolontariatu. Klub utrzymuje się ze środków finansowych pozyskanych z działalności gospodarczej- imprezy okolicznościowe(stypy, wesela, zabawy sylwestrowe i karnawałowe, osiemnastki, obozy, zgrupowania sportowe, festyny dla firm, szkolenia) dotacji, darowizn i reklamy.

Obecnie klub posiada sześć zespołów piłkarskich.

Klub dysponuje pełną bazą szkoleniową:

 

-         2 boiska piłkarskie trawiaste w tym jedno sztuczne oświetlenie

-         halę sportową

-         zaplecze socjalne (4 szatnie, siłownia, stołówka 120 miejsc)

-         pokoje noclegowe (60 miejsc)

-         profesjonalny sprzęt treningowy

-         basen do odnowy biologicznej

-         hydromasaż z 12 programami

-         lampę do naświetleń Bioptron

-    kadrę trenerską z odpowiednimi kwalifikacjami

-     kontakty z klubami polskimi i zagranicznymi

  

Przy stadionie jezioro Balaton 12 ha.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszego kompleksu sportowego i do korzystania z naszych usług.

 

 

Początki klubu

 

Okres lat od 1923 do 1939:

Pierwsze zajęcia zespołowego sportu w Miejskiej Górce były prowadzone w latach 1922-1923. Do ćwiczeń sportowych należała głównie piłka nożna i częściowo lekkoatletyka. Grupa chłopców 14-15 letnich utworzyła druzynę piłkarską (niezrzeszoną) pod nazwą "Stella", gdyż na ubraniach sportowych nosili naszytą gwiazdę.

Drużyna sportowa musiała sama finansować swoje wydatki. Każdy sportowiec starał się dla siebie o ubiór i buty treningowe oraz o indywidualny lub zbiorowy środek lokomocji przy wyjazdach na zawody. Mecze początkowo rozgrywano na targowisku miejskim. Dochody z zawodów, powstałe przez dobrowolne datki, przeznaczone były na zakup drobnego sprzętu sportowego. Nasza drużyna utrzymywała kontakty z zespołami Rawicza, Bojanowa, Leszna, Ponieca, Kobylina i Krotoszyna.

 Sportowcy nasi wykazywali dość wysokie umiejętności, szczególnie piłkarskie i dlatego okolica liczyła się z piłkarzami Miejskiej Górki. Wskutek tego też lepsze druzyny z okolicznych miast werbowały naszych piłkarzy. Drużyna nasza rozgrywała nawet zawody międzynarodowe z ówczesnymi nadgranicznymi niemieckimi klubami piłkarskimi.

Przez pierwsze lata nie była jednak zarejestrowana u władz sportowych. Pierwsze kroki właściwego i statutowego zarejestrowania naszej drużyny w Związku Sportowym notuje sie na rok 1925, kiedy to powstaje w Miejskiej Górce Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", w skład którego wchodzi również nasza drużyna piłkarska.

Zainteresowanie społeczeństwa naszego miasta sportem było zawsze bardzo duże. Każdy mecz piłkarski sprowadzał stale na boisko ogromne ilości zainteresowanych kibiców. Pomyślnie rozwijał sie sport w Miejskiej Górce aż do roku 1939. Wyrabiał u młodzieży sprawność fizyczną i zdrowie oraz wartościowe cechy wychowawcze. Druga wojna światowa przerwała w brutalny sposób tę pozytywną działalność naszego sportu. Nastał blisko sześcioletni okres ciężkiej i bolesnej okupacji hitlerowskiej. Do nowego życia sport powstał dopiero w latach 1945/46.

 

Pierwsze lata po wojnie(1945-50):

W 1945 r. reaktywowano klub sportowy "Sokół". Na zebraniu organizacyjnym, zwołanym przez przewodniczącego Rady Zakładowej Cukrowni, Jana Wawrzynowicza, ustalono skład władzy Klubu Sportowego Cukrowni Miejska Górka. Na zebraniu ustalono barwy klubu: kolor czarny z niebieskim.

W okresie letnim 1946 r. odbyły się na maszym terenie liczne rozgrywki w piłkę nozną i to z klubami sportowymi z Rawicza, Sarnowy, Kobylina, Zdun, Gostynia, Kościana, Góry Śląskiej, Leszna Sułkowic i Krobi. Mieszkańcy miasta wykazywali duże zainteresowanie dla poczynań sportowców CKS.

W sezonie letnim 1947 CKS obejmował już dwie drużyny piłki nożnej. Uchwalono też nową nazwę klubu: Cukrowniczy Związkowy Klub Sportowy "Naprzód" Miejska Górka.

W 1949 r. została klubowi przyznana ziemia poniemiecka, którą zarząd postanowił przeznaczyć na budowę stadionu sportowego. W tym też roku CKS Miejska Górka został zgłoszony do Poznańskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej. Piłkarze nasi rozpoczeli rozgrywki w kl. "C".

Ważniejsze wydarzenia lat 1951-1970:

- w 1952 r. zmieniono nazwę klubu "Unia" na "Spójnia". Klub obejmował w tym okresie już 3 drużyny piłkarskie.

- w roku 1955 przyjęto nową nazwę "Sparta". Wskutek odnoszonych zwycięstw drużyna piłki nożnej awansowała do kl."B".

- w 1959 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego stadionu sportowego. Z okazji tej uroczystości rozegrany został turniej piłkarski w którym drużyna CKS pokonała w finale "A" klasowy Rawicki Kolejowy Klub Sportowy w stosunku 1:0.

-w 1962 r. sekcja piłki nożnej spadła do klasy "C". Jednak szybko powróciła do kl."B" już w 1963.

- w dniu 1 maja 1970 r. została otwarta sala gimnastyczna CKS.

- w 1971r. drużyna wywalczyla awans do kl."A"

- Od 26 czerwca 2020 r. nowym Prezesem klubu został Bartosz Kaczmarek i został powołany nowy Zarząd: v-ce Prezes - Adam Waresiak, Sekretarz - Piotr Staniszewski, Skarbnik - Mariusz Frąckowiak, Członek Zarządu - Tadeusz Stróżyk

                                                                                      

                                       źródło:"INFORMACJA Z OKAZJI 50-LECIA KLUBU" maj 1973 r.

                                                                   

 

 

 

 

Ostatnie spotkanie

4P4S Rydzyniak Rydzyna 2:1 K.S. Sparta Miejska Górka
2023-11-19, 11:00:00
     
oceny zawodników »

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
UKS Sokół Kaszczor 4:3 Sarnowianka Sarnowa
Ruch Bojanowo 0:1 Wisła Borek Wlkp.
Zawisza Dolsk 0:2 GKS Brenewia Wijewo
MTS Pawłowice 1:1 Korona Wilkowice
Helios Bucz GKS Jaraczewo
KS Orla Jutrosin 0:0 Promień Krzywiń
LZS Sokół Chwałkowo 2:4 LUKS Awdaniec Pakosław
4P4S Rydzyniak Rydzyna 2:1 K.S. Sparta Miejska Górka

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16

Losowa galeria

Przejscie zawodników rocznika 2004 oraz 30-lecie Prezesury Pana Tadusza Błochowiaka
Ładowanie...

Ankiety

Czy Nasza drużyna seniorów awansuje do ligi międzyokręgowej?

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 12 gości

dzisiaj: 100, wczoraj: 1123
ogółem: 2 988 489

statystyki szczegółowe

Wyszukiwarka